Ile kosztuje życie w Warszawie 2023

Koszt życia to jeden z najważniejszych czynników wpływających na nasze codzienne życie. Zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Warszawa, wydatki związane z utrzymaniem się mogą być bardzo wysokie i wpłynąć na nasze finanse w znaczący sposób. W niniejszym artykule przedstawię aktualne koszty życia w Warszawie na rok 2023. Są to dane na podstawie moich własnych wydatków wraz z ich szczegółowym opisem.

Artykuł ten ma na celu pomóc osobą planującym przeprowadzkę do Warszawy. Postaram się dokładnie opisać ile akutalnie wydaje na życie w Warszawie. Zapraszam do lektury.

Koszta życia w Warszawie 2023

Jak wiadomo, koszta życia będą zupełnie różne dla rodziny z dziecimi, a zupełnie inne dla pracujących singlii czy studentów. W tym przypadku chciałem opisać ile wynoszą koszta życia w Warszawie dla pracującego singla. Są to realne przykłady jakie ja, administrator strony platformy forex wydaje na życie.

Miesięczne wydatki na życie w Warszawie dla osób pracującej 2023
Czynsz za mieszkanie 800zł
Rachunki za media + interent
200zł
Jedzenie 1200zł
Transport 500zł
Ubrania 200zł
Sport 100zł
Zdrowie 200zł
Wakacje 700zł
Nauka 1100zł
Rozrywka 300zł
Inne 300zł
Łącznie 5600zł

Jak można zauważyć na moim przykładzie to aktualnie  miesięczne koszta życia w Warszawie wynoszą 5600zł. Jest to w moim subiektywnym odczuciu wystarczająca kwota na konfortowe życie dla singla. Oczywiście należy zaznaczyć, że posiadam własne mieszkanie bez kredytu co z pewnością przekłada się na niższe wydatki. W przypadku osóby, która nie posiada własnego lokalu trzeba będzie doliczyć koszt wynajmu pokoju lub mieszaknia.

Realne koszta życia w Warszawie w 2023 roku

Jako, że powyżej opisałem moje aktualne koszta życia, to w tym miejscu chciałem nieco bardziej je rozpisać. Wiadomo, że każdy z nas jest inny i każdy z nas ma inne potrzeby. Z tego powodu warto dokładnie wiedzieć ile pieniędzy na co wydaje, tak aby każdy z was mógł te kwoty dopasować bardziej pod siebie.

Koszt wynajmu mieszkania lub pokoju

Jest to jeden z głównych wydatków z jakim muszą się mierzyć osoby emigrujące do stolicy. Jeśli chodzi o koszt wynajmu pokoju to ceny zaczynają się od 1000zł miesięcznie. Oczywiście mówimy tutaj o małym pokoju na obrzeżach miasta, w dość niskim standardzie.

Opłaty za prąd, internet, telefon

Koszta jedzenia

Transport

Ubrania

Sport

Zdrowie

Wakacje

Nauka

Rozrywka

Inne

Stolica to także możliwości

Skoro już wiemy ile kosztuje życie w Warszawie, to warto również spojrzeć na możliwości jakie oferuje nam stolica. A jeśli chodzi o pracę i kwestie zarobkowe to można śmiało powiedzieć, że jest to miejsce numer jeden w Polsce. Według GUS, przeciętne miesięczne zarobki w Warszawie w lutym 2023 wynosiły 8622 zł brutto, co przekłada się na 6207zł netto. Mota tutaj oczywiście o osobach pracujących na umowe o pracę. Wśród młodego pokolenia (osoby 25-40 lat) większość osob rozlicza się na B2B, a mowa tutaj o dobrze płatnych zawodach takich jak programiści, testerzy oprogramowania, lekarze, stomatolodzy, fizjoterapeuci, prawnicy. Są to zawody, w których każdy zarabia zdecydowanie więcej niż 6200zł na rękę. Jakby włączyć ich do średniej to całkiem możliwe, że sporo by ona wzrosła.

Praca dodatkowa

Jako, że zazwyczaj do Warszawy przeprowdzają się osoby młode to warto również wspomnieć o pracy dorywczej, a takiej w stolicy jest stosunkowo dużo.

 

 

Podsumowanie

Jak można zauważyć to nawet pomimo wysokich miesięcznych kosztów życia, to przeprowadzka do Warszawy po prostu się opłaca. W szczególności jeśli jesteś młodą osobą na początku swojej kariery zawodowej.