Kontrakty CFD

Kontrakty CFD, czyli kontrakty na różnice kursowe (ang. Contracts For Difference) to pozagiełdowe instrumenty pochodne, dzięki którym możemy inwestować w akcje, waluty, surowce czy indeksy. Inwestując w kontrakty CFD nie kupujemy bezpośrednio danej waluty czy akcji, a jedynie instrument, który odzwierciedla cenę instrumentu bazowego.
Kontrakt różnicy cenowej jest umową pomiędzy dwiema stronami (np. inwestorem a brokerem CFD) na wymianę różnicy, która wystąpiła między ceną otwarcia, a ceną zamknięciem pozycji.
W kontraktach CFD jeśli przewidujemy, że cena danego aktywa wzrośnie to otwieramy pozycję długą (czyli kupujemy dane aktywo). Natomiast jeśli przewidujemy spadek to otwieramy pozycję krótką, czyli sprzedajemy. Czas naszej Transakcji CFD trwa aż do momentu dopóki nie dokonamy transakcji przeciwnej. Czyli jeśli zdecydowaliśmy się zagrać pozycję długą to będzie ona trwała aż do momentu kiedy nie zagramy pozycji krótkiej.
Transakcje CFD wykorzystują również tak zwaną dźwignię finansową, dzięki której możemy otworzyć daną pozycję posiadając jedyne niewielką cześć jej całkowitej wartości. W takim wypadku deponujemy jedynie ułamek kwoty transakcji, który jest depozytem zabezpieczającym, a dysponujemy pełną wartością aktywa. Należy jednak pamiętać, że niekorzystnym dla nas przypadku możemy ponieść stratę przekraczającą wartość naszego depozytu zabezpieczającego i będziemy musieli dopłacić do naszej nietrafionej transakcji.

  • Przykład transakcji CFD:
    Zdecydowaliśmy się otworzyć pozycję długą o wartości 1CFD po cenie 100zł . W momencie zamknięcia pozycji cena danego aktywa, które kupiliśmy po 100zł wyniosła 105zł. Różnica pomiędzy otwarciem, a zamknięciem pozycji wyniosła więc +5zł. Broker u którego zawarliśmy kontrakt wypłaci nam 105zł (minus ewentualne prowizje).
  • Przykład transakcji CFD z użyciem dźwigni finansowej:
    Zdecydowaliśmy się otworzyć pozycję długą po cenie 10,000zł za 1CFD. Na naszym koncie mamy jednak tylko 1000zł, więc aby otworzyć pozycję musimy zagrać z dźwignią finansową 1:10. W momencie zamknięcia transakcji wartość za 1CFD wyniosła 11,000zł. Broker, u którego zdecydowaliśmy się otworzyć pozycję wypłaci nam zysk z różnicy kursowej, w tym wypadku 1000zł.

Brokerzy oferujący kontrakty CFD

XTB
  • Polski broker Forex
  • CFD na Kryptowaluty
  • Darmowe konto demo
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.
easyMarkets
  • Gwarantowany Stop Loss na platformie easyTrade
  • Rozwiązanie dealCancellation
  • Brak ukrytych opłat
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.
XM Broker
  • Nadzorowane przez: Cyprus Securities and Exchange Commission (CySEC)
  • Ochrona przed ujemnym saldem
  • Maksymalna dźwignia: aż do 1:30
73,57% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Opinie na temat transakcji CFD

Chodź kontrakty CFD są stosunkowo nową metodą inwestowania opinii na ich temat jest dość sporo. Znajdą się zarówno pozytywne oraz takie na których inwestor stracił pieniądze. Specjalne oświadczenie na temat transakcji CFD wydała Polska Komisja Nadzoru Finansowego, która podsumowała że kontrakty CFD są skomplikowanymi instrumentami finansowymi i z pewnością nie nadają się dla każdego.
Jeżeli masz jakieś doświadczenie na temat transakcji na różnice kursowe, proszę podziel się nimi w komentarzu.

Pytania i Odpowiedzi na temat kontraktów CFD:

Ile wynosi 1CFD?

Wartość jednej jednostki CFD jest uzależniona od ceny danego aktywa, jeżeli np. cena spółki ABC wynosi 10zł to wtedy jeden CFD wynosi również 10zł. Jeżeli cena spółki danej wynosi 6.57zł to cena CFD wynosi 6.57zł. Jednak niektórzy z brokerów wprowadzili nieco odmienny system, w którym 1CFD może wynosić 2x, 3x, 4x itd. akcji.

Co to jest dźwignia finansowa?

Dźwignia finansowa jest to narzędzie, dzięki któremu dysponując niewielką kwotą pieniędzy możemy otworzyć pozycję wartą wielokrotnie więcej. Pisząc prosto działa to tak jakby dany broker pożyczał nam pieniądze na nasze inwestycje.

Czy brokerzy CFD posiadają jakieś licencje?

Większość brokerów posiada takie licencje, jednak nie wszyscy. Zawsze przed otworzeniem konta u danego brokera należy sprawdzić czy posiada on odpowiednie licencje. Przeważnie takie informacje możemy znaleźć na stronie głównej brokera lub po prostu napisać do nich email lub zadzwonić i poprosić o udzielenie takiej informacji.

Jakie ryzyko niesie grania na kontraktach różnic kursowych?

Kontrakty różnic kursowych przeważnie wiążą się z grą na dźwigniach finansowych, mówiąc prosto działa to tak jakbyśmy grali za pożyczone pieniądze. W razie niepowodzenia na naszych transakcjach będziemy musieli uzupełnić konto o brakujące środki.