Lokaty bankowe to jedna z najbezpieczniejszych opcji zdeponowania własnych pieniędzy. Zgodnie z obowiązującym prawem bankowym w Polsce, wszystkie środki zdeponowane na naszym konacie, nieprzekraczające 100 tysięcy Euro są chronione i gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dotyczy to zarówno kont oszczędnościowych jak i lokat bankowych.
Zadaniem naszej redakcji jest wyłapanie oraz przedstawienie najbardziej korzystnych lokat dla klientów indywidualnych.
Poniżej możesz sprawdzić aktualny ranking najwyżej oprocentowanych lokat bankowych:
[Lista lokat bankowych]
Poniżej prezentujemy najpopularniejsze pytania oraz odpowiedzi odnośnie lokat bankowych:
Aby założyć lokatę niezbędne jest założenie konta w danym banku w celu dokonania depozytu. Kiedy już otworzymy rachunek bankowy będziemy musieli przelać na niego pieniądze. Następnym naszym krokiem jest założenie lokaty. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy to udanie się do placówki danego banku, a następnie zlecić założenie lokaty. Drugim sposobem jest samodzielne założenie lokaty poprzez konto internetowe.
Podatek od lokaty bankowej wynosi 19% od zysków. Warto zwrócić uwagę na to, że wartość podatku zawsze jest zaokrąglana w górę do pełnych groszy. Dla przykładu jeśli według obliczeń wyszło nam 10,742 złotych podatku to zostanie on zaokrąglony do 10,75 zł.
Lokata bankowa jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów przechowywania gotówki. Istnieją jednak nieco bardziej opłacalne metody ale zarazem bardziej ryzykowne. Są to dla przykładu fundusze inwestycyjne, akcje czy Forex. Z tej mniej ryzykownych jest inwestowanie w złoto, obligacje skarbowe czy zakup nieruchomości pod najem.